Si te rrisni jetegjatesine e baterise se celularit – Ja pse nevojitet kalibrimi i saj

Si te rrisni jetegjatesine e baterise se celularit – Ja pse nevojitet kalibrimi i saj

Bateria nuk duron shumë! Bateria e celularit tim nuk mban më fare! Bateria nuk është me e njëjta! Këto janë vetëm disa nga mesazhet që marrim ditë për ditë në Facebook.

Bateria e celularit tuaj besnikë Android pas disa muajsh nuk zgjat më sa në fillim dhe mbaron shumë shpejt? Jo gjithmonë rënia autonomia është për shkak të një dëmtimit aktual të baterisë së brendshme. Nganjëherë sistemi operativ Android gabon në leximin e kapacitetit maksimal të baterisë, duke çuar në lodhje baterinë më shpejt se sa në ditët e para pas prodhimit në fabrikë.

KY UDHËZUES DO JU TREGOJË TË GJITHA HAPAT QË DUHET TË REALIZONI PËR TË KALIBRUAR BATERINË ANDROID NË MËNYRË EFEKTIVE.

Kemi realizuar një seksion përfundimtar dedikuar këshillave më të mirë për të mbajtur gjithmonë në shëndet të mirë baterinë e celularit tuaj.

Bateria e celularit – Pse kalibrimi i baterisë?

Bateria periodikisht ka nevojë për kalibrim kur ajo nënshtrohet cikleve të ngarkimit të gabuar gjatë një periudhe të gjatë kohore (të paktën 1 muaj). Kur kjo ndodh Android-i nuk është më në gjendje të duhur të lexojë vlerën maksimale të baterisë, duke shënuar një vlerë të gabuar (shkalla e gabimit varion nga 1% deri në 30% dhe më shumë).

Ju mund ta vini re atë nëse bateria e smartphonit tuaj kërkon një kalibrim, kur fikni telefonin tuaj në një nivel të caktuar (50%) dhe e gjeni veten me një nivel krejt të ndryshme pasi e ndizni (55%), shpesh me dallime shumë të mëdha. Në këto raste është e nevojshme të rikalibroni baterinë në Android sa më shpejt të jetë e mundur.

Bateria e celularit – Si të kalibroni baterinë në Android?

Për të kalibruar saktë baterinë në Android, sugjerojmë që të ndiqni me kujdes të ndiqni hapat e mëposhtëm. Duke kryer këtë cikël kalibrimi leximi i vlerës së ngarkesës së baterisë duhet të kthehet në nivelet normale.

1- Mbarimi i plotë i baterisë

Në mënyrë që të arrihet një lexim i saktë i nivelit të baterisë ju do të duhet që të shkarkoni komplet pajisjen tuaj Android, derisa bateria të jetë 0% – niveli i ngarkimit.

KJO MUND TË JETË NJË KOHË E MIRË PËR TË LUAJTUR TË GJITHA LOJRAT QË KURRË NUK KENI TESTUAR DERI NË FUND NË ANDROID, NË MËNYRË QË TË SHPEJTONI SHKARKIMIN E PLOTË TË BATERISË.

2- Përpiquni ta ndizni me 0%

Nëse leximi i ngarkesës së baterisë është i gabuar, mund të ketë një ngarkesë të mbetur që lejon që smartphoni juaj të aktivizohet edhe nëse është fikur automatikisht në nivelin 0%. Nëse ndizet përsëri, prisni që ajo të mbarojë sërisht derisa të mos tregojë ndonjë shenjë jete. Riprovojeni derisa mos të ndizet më.

3- Lidheni me karikuesin origjinal

Tani lidhni ngarkuesin e celulari tuaj (preferohet origjinali) dhe lijeni atë derisa ekrani të tregojë 100% të nivelit të ngarkimit. Mos e shkëputni ngarkuesin për ndonjë arsye derisa të përfundoni të gjithë procedurën.

4- Ndizni celularin me karikuesin e lidhur

Me ngarkuesin akoma të lidhur, ndizni celularin dhe prisni derisa të arrini në ekranin e shtëpisë të sistemit operativ. Prisni pak minuta (4 min duhet të mjaftojnë) pastaj më në fund nxirreni ngarkuesin nga muri.

SAPO KENI PËRFUNDUAR NJË CIKËL KALIBRIMI, TANI DO TË KENI NJË CELULAR ANDROID ME BATERINË FILLESTARE.

5- Këshillat më të dobishme që duhet të ndiqni:

 • Përtej mbushjes normalë përpiquni ta rimbushni përpara se të arrijë 30% të autonomisë së mbetur
 • Rimbushni telefonin ku është i ndezur
 • Mundohuni të bëni shumë rimbushje të shkurtra dhe jo një të gjatë
 • Mos e karikoni celularin për më shumë se 8 orë
 • Aktivizoni kursimin e energjisë sapo të bie nën 30% të ngarkesës së mbetur
 • Nëse nuk keni nevojë të përdorni smartfonin tuaj për një kohë të gjatë, provoni ta ruani pa baterinë ose, nëse nuk është e mundur, me një ngarkesë prej 70%.
 • Ndryshimet e temperaturës mund të ulin ose rrisin jetën e baterisë, evitoni ndryshimet termike të ekzagjeruara.

Nëse, pavarësisht kalibrimit dhe këshillave që ju kemi propozuar, bateria nuk zgjat shumë, shqyrto mundësinë e zëvendësimit të saj.

ZAKONISHT PAS 2 VITESH KAPACITETI I BATERIVE (DHE RRJEDHIMISHT KOHËZGJATJA E NGARKESËS) REDUKTOHET SHUMË.

 

Shkarkoni lojra falas per celulare Android, pra Samsung – Sony – LG – Xiaomi etj…

Shkarkoni lojra falas per celulare Android, pra Samsung – Sony – LG – Xiaomi etj…

Google ofron ne Play Store për një kohë të shkurtër ikona, aplikacione dhe lojra falas per celulare android. Keni vetëm pak kohë, kështu që duhët të nxitoni. Shkarko lojra falas per celulare android nga Play Store Google (oferta eshte e limituar) 🎮🎮🎮.

App falas per celulare Android
Lojra falas per celulare Android
Ikona falas per celulare Android
App në skonto per celulare Android
Lojra në skonto per celulare Android
Ikona në skonto per celulare Android
 1. Atomic Icon Pack
 2. Mixed Effect UI Kustom/Klwp
 3. Red silver glas icon pack HD
 4. Screen Resolution UI Klwp
 5. Soft Styled UI Kustom/Klwp
 6. Symmetry Colors UI Kustom/Klwp
 7. Matte Black Icon Pack
 8. Mermaid Icon Pack
 9. Pixcyl – Icon Pack
 10. Rounded – Icon Pack
 11. Kaitoji Gboard Sticker Pack
 12. Blackdrop – Icon Pack
 13. Cracked Screen Gyro 3D PRO Parallax Wallpaper HD
 14. Marble Maze Wallpaper Game XL
 15. Parallax Nature: Summer Day XL 3D Gyro Wallpaper
 16. Spring Flowers 3D Parallax Pro
 17. Wallpapers

Mund të shkarkoni ikonat tuaja duke klikuar direkt tek emri dhe më pas instaloni aplikacionin tek celulari juaj! Të gjithë këto ikona përdoren me  Nova, GO, Apex etj. Shikoni edhe ju nëse në këtë listë ka ndonjë aplikacion që ju pëlqen dhe shkarkojeni përpara se të mbaroj oferta. Te gjitha applicationet vlejne vetëm për celulare android. #techalb

Microsoft po blen GitHub! Një e ardhme e ndritshme për GitHub.

Microsoft po blen GitHub! Një e ardhme e ndritshme për GitHub.

Unë jam shumë i emocionuar të njoftoj se Microsoft po fiton GitHub dhe pret që marrëveshja të mbyllet deri në fund të vitit. Ndërkohë që ende do të duhen disa muaj për të përfunduar, ne dëshironim të ndajmë lajmin sa më shpejt që të ishim në gjendje. Kur filloi GitHub para dhjetë vjetësh, unë kurrë nuk do ta kisha imagjinuar këtë titull. Git ishte një mjet i fuqishëm, por i ngrohtë dhe Microsoft ishte një kompani shumë e ndryshme. Burimi i hapur dhe biznesi, njerëzit thanë në atë kohë, të përziera, si dhe nafta dhe uji. Ne nuk pajtohemi. Si zhvillues, e dinim që kjo ishte një ndarje e rreme – ne kishim përdorur me sukses softuer me kod të hapur në një mjedis biznesi për një kohë të gjatë. Ajo që na duhej me të vërtetë ishte një mënyrë më e lehtë për të punuar me të tjerët pavarësisht nëse kodi ishte publik, privat ose diçka në mes. Ne donim ta bëjmë atë duke përdorur Git, kemi dashur që dikush në botë të jetë në gjendje të bashkohet dhe ne nuk duam që ajo të kushtojë para nëse ishte burim i hapur. Kështu që krijuam GitHub.

Keto dhe shume fjali te tjera i ka shkruar @defunkt CEO & Co-Founder, GitHub pra themeluesi i GitHub. Gjithsesi postimin e plote mund ta lexoni ne kete link.

Dhe ne shpresojme qe Microsoft te vazhdoje plotesimin ne cdo aspekt te GitHub dhe te kete ngritje si cdo platforme tjeter qe Microsoft ka blere ose ka krijuar! #techalb.al

Njihuni me 10 celularët më të fuqishëm në tregun ndërkombëtar

Njihuni me 10 celularët më të fuqishëm në tregun ndërkombëtar

Kush jane celularet me te fuqishem ne tregun nderkombetar Android? Pergjigjen e jep AnTuTu me rezultatet e sapo publikuara per muajin Maj 2018. Më poshtë rënditja e plotë e TOP 10!

celularet-me-te-fuqishem-antutu rreth teknologjise lajme blog techalb

SIÇ SHIKOJMË NGA FOTOGRAFIA NË VËNDIN E PARË TASHMË GJËNDET ONEPLUS 6.

Nuk jemi të habitur nga ky pozicion pasi celulari është vlerësuar pozitivisht nga të gjithë dhe mezi presim ta kemi për teste sa më shpejt. Zbret dy vënde më poshtë Xiaomi Black Shark që tashmë kalohet edhe nga Smartisan Nut R1. Shumë interesant dhe me karakteristika spektakolare ky model që do ta trajtojmë së shpejti në lajmet tona.

DUHET TË ZBRESIM NË VËNDIN E 4-T PËR TË TAKUAR SAMSUNG-UN. ME S9+ DHE S9, SAMSUNG POSIZIONOHET NË VËNDIN E 4-T DHE TË PESTË. 

Më poshtë pastaj gjejmë Xiaomi Mi Mix 2S, Nubia Red Magic, Huawei Mate 10 Pro, Huawei Mate 10 dhe klasifikimin e top 10 e mbyll LG V10.

Ju çfarë mendoni nga kjo rënditje? #techalb.al